Porady

 

 

 

Na tej stronie pragnę dzielić się z Państwem moją wiedzą na temat kwiatów.

Poniżej zamieszczam pytania i porady, które mam nadzieję przydadzą się Państwu w obcowaniu z pięknem w postaci kwiatów:

 

1. Poznajmy bliżej roślinę doniczkową, jaką jest storczyk, czyli Phalaenopsis. Jakie ma wymagania i co należy zrobić by długo cieszyła nasze oczy?

By poznać jego wymagania musimy uświadomić sobie, w jakim środowisku roślina ta wzrastała. Phalanopsis pochodzi z południowo-wschodniej Azji, gdzie rośnie w półcieniu na drzewach, wspinając się po gałęziach za pomocą swoich korzeni. Można wyobrazić sobie, iż panuje tam wysoka temperatura a wilgotność jest umiarkowana i rozproszona w powietrzu. Dlatego właśnie uprawiając storczyka w domu zapewnić należy mu umiarkowane naświetlenie- rozproszone, temperatura optymalna jego wzrostu to 18-25C°. Podlewanie i nawożenie powinno być bardzo umiarkowane, woda nie powinna zalegać na podstawku. Dobrze jest, gdy storczyk rośnie w przeźroczystej doniczce. W takich warunkach roślina ta będzie kwitnąć przez wiele miesięcy ciesząc i ozdabiając nasze pomieszczenie. Po przekwitnięciu należy przyciąć pęd kwiatowy nad 2-3 węzłem! Przycięcie pędu pobudza roślinę do ponownego kwitnienia! Serdecznie zachęcam do uprawy tej wspaniałej rośliny, gdyż nie jest to zbyt trudne a długość kwitnienia i oryginalność kolorów, kształtów kwiatostanów pozwala poczuć się wyjątkowo!

2. W jaki sposób przedłużyć trwałość kwiatów ciętych?

Każdy gatunek ma swoje prawa, jeśli chodzi o tą tematykę, ale są pewne podstawowe zasady, które dotyczą każdej rośliny ciętej! Podstawa to czystość naczyń, wody no i samej rośliny!

By cieszyć się długo kupionym kwiatem lub kompozycją należy zadbać o to by woda w naczyniu była czysta i by jak najmniej lub wcale nie były zanurzone w niej liście, gdyż stwarzają one możliwość rozwoju bakterii, które umożliwiają szybsze starzenie się kwiatów. Dobrze jest też zaopatrzyć się w preparat utrwalający trwałość kwiatów w kompozycji, jest nim, chryzal czyli odżywka do kwiatów ciętych! Dobre kwiaciarnie powinny dołączać go do zakupionej kompozycji kwiatowej! Pamiętać należy również, że kupione kwiaty nawet, jeśli są bardzo świeże wcześniej przebywały w różnych warunkach (chodzi głównie o temperaturę),dlatego wstawienie ich do pomieszczenia, w którym panuje wysoka temperatura np 25C° spowoduje szok termiczny.

Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się czegoś konkretnego na temat przedłużania trwałości określonych gatunków kwiatów zachęcam do zadawania pytań, które kierować można na adres emil: kwiaciarnia@flori-studio.pl

Serdecznie pozdrawiam mgr inż. Anna Piosik